środa, 30 czerwca 2010

Sztuka bycia dorosłym

"Im później będziesz dorosły, tym lepiej dla ciebie."
(Eric Emmanuel - Schmitt "Dziecko Noego")

  • samokontrola,
  • stabilizacja społeczna,
  • niezależność,
  • odpowiedzialność,
  • taktowność,
  • powaga,
  • wytrzymałość,
  • doświadczenie,
  • obiektywność,

To niektóre cechy, które wymienia się w encyklopedii pod hasłem "dorosłość". W większości społeczeństw na świecie, dojrzałym lub dorosłym człowiek staje się przez określone inicjacje. Co za tym idzie, taki człowiek powinien wpasować się w pewien schemat, działać według reguł, na przykład takich jak savoir - vivre. A reguł w takich podręcznikach jest wiele, wystarczy przytoczyć tylko niektóre z rozdziałów (W pracy - Relacje między szefem a podwładnym- Kiedy kobieta jest podwładną / Awans dotychczasowego kolegi; Życie towarzyskie - Po czym poznać człowieka obytego)*

Człowiek dorosły w znacznie większym stopniu jest pod kontrolą społeczną oraz pod działaniem władzy. Kiedy przeszedł już pierwsze instytucje socjalizujące takie jak szkoła czy uniwersytet, musi wpasować się w kolejne zależne od jego pracy lub stylu życia. Wszędzie jednak przechodzi trening aby jego życie społeczne było bardziej użyteczne. Jego "bycie" w społeczeństwie zależy od tego czy potrafi się dostosować do panujących zasad, także tych nie pisanych.

Jednym za takich nie pisanych zasad w Polsce jest na pewno, nie uśmiechanie się w miejscach publicznych. W Polsce kulturowo uśmiechanie się i spontaniczne zachowanie przypisane jest dzieciom, młodym ludziom i szaleńcom. Podobnie jest z ubiorem. Ile razy można dostrzec niesmak na twarzach innych ludzi, kiedy ulicą przechodzi dojrzała kobieta w stroju nastolatki lub mężczyzna z kucykiem z tyłu głowy. Kontrola społeczna ich widocznie jeszcze nie dopadła lub są to skrajni buntownicy.

Rodzajem takich buntowników są na pewno kobiety dojrzałe po czterdziestce, nazywane cougar women. Są to kobiety, często także matki, które mimo swojego wieku ubierają się w bardzo modne ubrania i podrywają młodych mężczyzn. Styl ten przyszedł z Ameryki, podobnie jak już dobrze znany styl playboya.

cougar women

playboy

Powracając do cech, które przytoczyłam na początku. Myślę, że coraz trudniej będzie je odszukać u człowieka dorosłego. Często bowiem "dorosłym" człowiek staje się za szybko. Termin przypisuje się także młodym osobą, które "nagle" się nimi stały. Im, niestety części tych cech nie można przypisać. Stąd też tytuł tego posta, bo bycie dorosłym staje sztuką, może czasem nudną i pod przymusem, ale jednak sztuką. Inaczej możemy jednie możemy udawać bycie dorosłym, a w rzeczywistości pozostawać dziećmi.

*książka Ewy Sawickiej "Savoir - vivre. Podręcznik dobrych manier"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz